Sprawozdawczość finansowa – jedyną stałą jest zmiana
Przed nami kolejne zmiany do Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, a także wyzwania związane z rolą, jaką wiarygodna sprawozdawczość może odegrać we wspieraniu agendy klimatycznej i – szerzej – zrównoważonego rozwoju.
Największe wyzwania w raportowaniu dla spółek wiążą się obecnie z odzwierciedleniem w sprawozdaniach finansowych zmian w otoczeniu gospodarczym i geopolitycznym, nowych kompleksowych transakcji oraz ryzyk klimatycznych.
Inflacja i rosnące stopy procentowe, wojna w Ukrainie i zmiany w zachowaniach konsumentów przekładają się na wyniki finansowe i bilanse spółek. Jak uwzględnić inflację i sytuację makroekonomiczną w prognozach przepływów pieniężnych na potrzeby testów na utratę wartości? Jak ustalić wysokość stopy dyskontowej dla długoterminowych rezerw? To tylko wybrane pytania, na które odpowiedzi mogą mieć istotne przełożenie na raportowane wyniki. Nie bez powodu zagadnienia te – obok ryzyk klimatycznych – znalazły się ostatnio na szczycie priorytetów KNF i ESMA (ESMA32-63-1320 Public Statement on the European Common Enforcement Priorities 2022 >europa.eu
Do tego zarówno w roku 2022, jak i w roku 2023 weszło w życie kilka zmian do istniejących standardów MSSF (w tym od 1 stycznia 2023 – nowy standard MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”, który może dotknąć nie tylko ubezpieczycieli), a Komitet ds. Interpretacji MSSF wydaje kolejne decyzje, które należy traktować jako wiążącą interpretację MSSF. Spółki raportujące według standardów międzynarodowych muszą śledzić wszystkie te zmiany.
Również nowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta